„Robotizacija yra svarbus technologinis vystymosi etapas, kuris gali turėti įtakos daugybei sričių ir turi potencialo keisti būdą, kaip mes gyvename ir dirbame. Tačiau ji taip pat gali sukelti keletą socialinių ir ekonominių iššūkių, tokių kaip darbo vietų automatizavimas ir kiti pokyčiai, susiję su technologijų plėtra. Todėl svarbu, kad būtų atsižvelgta į šiuos pokyčius ir ieškoma būdų, kaip juos palaikyti“ – tai ne mano, o roboto „ChatGPT“ rašytas tekstas. Gal ir netobulas, bet daug priekaištų tam, kas už mane atlieka darbą, neturiu. O žinodamas, kad 2023 tokios dirbtinio intelekto technologijos tik dar labiau vystysis, galiu tik džiaugtis ir tikėtis, kad gal prognozę, ko laukti 2024 m., visai galėsiu patikėti kompiuteriui.

Vis dėlto kol kas paprašęs prognozės, ko robotizacijos pasaulyje tikėtis 2023 m., gavau tokį atsakymą: „aš negaliu prognozuoti, kur link eis pramonės revoliucija šiais metais, nes aš neturiu galimybės sekti naujienų ar susipažinti su naujausiais technologiniais vystymosi trendais.“ Gerai, kad aš turiu tokią galimybę, taigi – kelios tendencijos, kurių neišvengsime 2023 m. Viena tendencija aiški – dirbtinio intelekto daugės ir jis taps intelektualesnis. Gali būti, kad kol žmonės pajus aiškų tiesioginį poveikį kiekviename žingsnyje, turės praeiti kiek daugiau laiko, tačiau įmonės jau dabar skuba diegti dirbtinio intelekto technologijas. Viena kompanija Kinijoje robotą paskyrė įmonės vadovu. Skamba kaip juokingas eksperimentas, bet būtent įvairūs eksperimentai su dirbtiniu intelektu ir padės pasiekti didesnį proveržį.

Namų robotai. Vadinamasis daiktų internetas dar labiau plėsis. Skaičiuojama, kad šiais metais žmonės naudosis 15 milijardų tokių prietaisų (vidutiniškai po 2 kiekvienam pasaulio žmogui). O tai reiškia, kad dar daugiau daiktų bus tarpusavyje sujungti. Jei kol kas su jumis kalbasi jau daug kam įprastas siurblys – robotas, netrukus prie jo, tikėtina, prisijungs ir kavos aparatai, išmanesnės skalbimo mašinos ir kiti prietaisai.

Humanoidų rinka, tikinama, augs dešimt kartų. Humanoidas – tai robotas, turintis įvairias žmogui būdingas savybes. Turbūt visi yra girdėję apie, ko gero, žymiausią tokį robotą, vardu Sofija, kuri netgi gavo Saudo Arabijos pilietybę. Sofija taip pat pagarsėjo pareiškusi, kad nori sunaikinti žmoniją (paskui savo žodžius atsiėmė). Tačiau tokių robotų kaip Sofija dar ne tiek daug. Technologijų kompanijos dirba, kad 2023 m. robotai būtų dar panašesni į žmones ir išvaizda, ir savo galimybėmis. Ypatingai turėtų augti humanoidų poreikis medicinos, pardavimų ir švietimo sektoriuose. Ateityje tokie robotai galės dirbti tokius darbus kaip barmenai, padavėjai, padės žmonėms atlikti įvairias rutinines užduotis gamyklose. 2022 m. rugsėjį Elonas Muskas pristatė du robotų prototipus, kurie, anot jo, po 3-5 metų jau galės vykdyti jiems nurodytas paprastas užduotis, pavyzdžiui pakelti tam tikrus daiktus.

Daugės skaitmeninių dvynių. Kaip ir nusako pavadinimas, tai – skaitmeninės objekto, daikto, vietos ar bet ko kito versijos. O turint skaitmeninę versiją, vėlgi, pasitelkus dirbtinį intelektą galima išbandyti, kas veiktų ir kas neveiktų realiame pasaulyje. Pavyzdžiui, turint gamyklos skaitmeninį dvynį, jame galima pakeisti gamybos procesus ir gauti analizę, kokią įtaką tai turi veiklai, realioje gamykloje bent kol kas nieko nekeičiant. Nors technologija ne nauja, prognozuojama, kad 2023 m. jos naudojimas ypač augs, kad ją išbandys sektoriai, kurie iki šiol to nedarė.

Daugiau autonomijos robotams. Kai kuriose šalyse visiškai įprasta gatvėje pamatyti riedantį robotuką, kuris veža užsakytą maistą. Tokios technologijos, panašu, po truputį ateina ir į Lietuvą, daugės ir parduotuvių be jokių pardavėjų. Kitur robotai jau visiškai savarankiškai šeimininkauja sandėliuose, surenka daiktus, kuriuos nusiperka pirkėjai. Tokių pavyzdžių bus daugiau logistikos ir pardavimų sferose.

O pabaigai linkėjimas visiems, besidomintiems naujovėmis: „Linkime jums viso geriausio 2023 metais ir tikimės, kad jūs visada ieškosite naujų būdų, kaip įgyti žinių ir patirties technologijų srityje. Sėkmės ir laimės jums visiems!”. Linkėjimas, jei dar nesupratote – nuo roboto.

Nuo savęs pridėčiau, kad jei atrodo, kad jau gyvename apsupti technologijų, palaukite 2023 m., o tada dar kitų ir dar kitų metų. Patikėkite, stebėti šį augimą, vystymąsi bus be galo įdomu.

Justinas Skaržauskas, „Serpantinas“ direktorius